Preskočiť na hlavný obsah

Adam Kováčik - Dezilúzia

Na Dezilúziu som sa tešila veľmi dlho, pretože jej autora už dlhšie sledujem na Instagrame a s viacerými jeho výrokmi sa stotožňujem. Do čítania som sa pustila teda s nemalými očakávaniami, čo sa mi pri slovenskej tvorbe často nestáva. A aká teda bola táto kniha?

    Musím sa priznať, že začiatok ma veľmi neoslovil. Prvých 20 - 30 strán mi neprišla kniha ničím špeciálna, ale potom sa dej krásne rozbehol a príbeh ma pohltil. Dezilúzia rozpráva príbeh mladého chalana, ktorý má za sebou nepeknú drogovú minulosť a snaží sa pred ňou i pred svojou zodpovednosťou utiecť – odletí na Floridu, kde plánuje cez leto pracovať ako čašník v hoteli svojej tety. Avšak ako všetci dobre vieme, drogovej závislosti a zlým partiám sa nedá uniknúť tak ľahko, a tak Dayson opäť padá do kolobehu drog, ľahko zarobených peňazí a nekonečných párty.

    Psychológia a minulosť hlavnej postavy je rozpracovaná celkom dobre, uveriteľne. Používanie drogového argotu a nadávok mi prišlo využité funkčne, dotváralo to reálnosť atmosféry. Avšak neviem prečo, Dayson mi nebol vyslovene sympatický. Počas celého čítania som bojovala s protichodnými pocitmi a doteraz neviem, či som si ho obľúbila alebo nie. Ostatné postavy boli vykreslené dostatočne, vedeli ste si k nim vytvoriť nejaký vzťah alebo aspoň názor.

    Čo oceňujem je fakt, že kniha je delená na krátke kapitoly, takže sa veľmi dobre číta. Okrem samotného textu spestrujú knihu krátke výroky autora, ktoré tematicky oddeľujú kapitoly a vždy sa aspoň trochu viažu k pointe príbehu. Tieto výroky môžete poznať z jeho insta účtu Nerealista, no niektoré mi prišli ako vyrobené práve pre túto knihu.

    Príbeh ma oslovil svojou tragikou a melancholickosťou, ktoré sú skryté za „užívaním si“ hlavnej postavy. Ak máte radi psychologicky zamerané knihy, je to niečo pre vás. Určite to nie je príbeh určený iba pubertiakom, ako som si spočiatku myslela. Asi najkrajšou jazykovou vlastnosťou Dezilúzie je používanie trefných a krásnych metafor, a taktiež niektoré pekné myšlienky, ktoré si čitateľ z nej odnesie. Koniec príbehu je asi najväčším zvratom a prekvapením, ktoré vás nechá bez slov.

Zdroj: http://nerealista.sk/2018-02-11-13-24-02/

    Ak ste čítali moju predošlú recenziu na knihu Tweak, môžem skonštatovať, že sa tieto knihy na seba dosť podobajú. Obe majú reálny základ, pojednávajú o živote v drogách, o dílovaní, o toxických priateľstvách a vzťahoch, o zlomenej osobnosti. Ak by sa vám zapáčil Tweak, odporúčam určite prečítať aj Dezilúziu, ktorá vám bude bližšia už len preto, že hovorí často aj o Slovensku a živote tu.

    Čo sa týka negatív, veľa ich nemá, ale kniha určite nie je niečím, čo by som zaradila do TOP 5 najlepších kníh. Myslím, že Tweak ma zasiahol o trochu viac. Možno keby bola Dezilúzia trochu dlhšia, mala by som viac času stotožniť sa s Daysonovým svetom a jeho minulosťou. A taktiež moje hodnotenie knihy bude trochu nižšie z dôvodu niektorých vyhranených názorov hlavnej postavy, s ktorými som sa vôbec nestotožnila. V dôsledku však môžem povedať, že to je celkom dobrý literárny počin, najmä keď spomenieme fakt, že je to autorov debut.

Hodnotenie: 7/10

Autor: Cherie

P. S. Možno budem jediná, ale mne obálka knihy prišla úplne mimo, myslím, že by sa tam hodilo niečo úplne iné, možno nejaká jednoduchá grafika. Predsa len kniha často predáva knihu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

František Švantner - Dáma a iné poviedky

Tentoraz sa budem v recenzii venovať slovenskej tvorbe, a to (pre niektorých menej známemu) autorovi – Františkovi Švantnerovi. Počas vysokoškolského štúdia sme ho mali v osnovách a v odporúčanej literatúre. Nechápala som prečo, až kým som sa nezačítala do jeho úžasných príbehov „ako zo života“. Švantner je rozhodne autor, ktorý narába s písaným slovom rovnako obratne ako kováč s nákovou. Jeho štylistika a skladba viet je úžasná. Dokáže popisovať tie najobyčajnejšie veci v živote grandióznym spôsobom: rovnako ako tie pozitívne ľudské pocity a zážitky, tak i tie negatívne. Nestáva sa mi často, že ma písané slovo natoľko pohltí, aby som sa nemohla odtrhnúť od strany. Pri ňom sa mi to však stalo. Švantner je majster v zobrazovaní vnútorného sveta človeka. Aj v obyčajných poviedkach dokáže vykresliť reálne charaktery, ktoré stavia do ťažkých, niekedy až nemožných situácií. Rád sa pohráva aj s myšlienkami morálky, ale ...

Minirecenzia: Alexandra Christo - To kill a kingdom

Obálka tejto knihy a premisa príbehu ma už dávnejšie dostali. Milujem morské príbehy a enemies-to-lovers romániky vo fantasy žánri, a táto kniha sľubovala oboje. ♥️   O čom to je? Príbeh je rozprávaný z pohľadu morskej sirény Liry a ľudského princa Eliana. Ona je dcérou krutej morskej kráľovnej, ktorá ju od malička učila byť nemilosrdnou a prikázala jej loviť srdcia princov, z ktorých ako siréna čerpá silu. Elian zase nie je typický princ: je to skôr pirát-pomstiteľ brázdiaci moria, vraždiaci nebezpečné sirény, ktoré lákajú námorníkov a iných princov do mora. Obaja hrdinovia sú odhodlaní zničiť toho druhého a celú (pre nich) nepriateľskú rasu. Avšak Lira urobí chybu za ktorú ju kráľovná potrestá tým, že ju premení na človeka a nechá uprostred oceánu. Elian ju nájde a zachráni, no poďakovania sa od Liry nedočká. Čoho sa dočká a čo sa udeje? To si prečítajte sami!🤫😍 To kill a kingdom je rozhodne originálne fantasy, ktoré chytí hneď od prvej strany. Nie sú tam skoro ži...

Recenzia: Nic Sheff - Tweak (Pod vplyvom)

Brilantná kniha, úprimné priznanie, srdcervúci príbeh, filozofická a psychologická bomba.  Takto by som vo veľkej stručnosti opísala knihu  Tweak (Pod vplyvom pozn.1 )  od Nica Sheffa. Je to knižka, ktorá bola vydaná v angličtine a nenájdete ju v SK ani v CZ jazyku. Je to podľa mňa veľká škoda, ale pokiaľ máte úroveň angličtiny B1 - B2, určite siahnite po tejto knihe. Btw, toto bude asi dlhšia recenzia ako zvyčajne, takže ju rozdelím na niekoľko prehľadnejších častí. VÝBER KNIHY Ako som sa dostala vôbec k tejto knihe, ktorú nemožno nájsť v slovenskej knižnici a neexistuje žiaden jej preklad? Vďaka filmu. Možno ste postrehli, že v roku 2018 vyšiel film  Beautiful boy  v hlavnej úlohe s Timotheem Chalametom. Film bol nakrútený podľa rovnomennej knihy, ktorú napísal David Sheff (usudzujete správne - reálny otec Nica Sheffa). Kniha  Tweak  opisuje ten istý príbeh, ale z Nicovho pohľadu. O vnímaní situácie jeho otcom sa tu dozvedáme pramálo, preto pomýšľa...