Preskočiť na hlavný obsah

František Švantner - Dáma a iné poviedky

Tentoraz sa budem v recenzii venovať slovenskej tvorbe, a to (pre niektorých menej známemu) autorovi – Františkovi Švantnerovi. Počas vysokoškolského štúdia sme ho mali v osnovách a v odporúčanej literatúre. Nechápala som prečo, až kým som sa nezačítala do jeho úžasných príbehov „ako zo života“.

Švantner je rozhodne autor, ktorý narába s písaným slovom rovnako obratne ako kováč s nákovou. Jeho štylistika a skladba viet je úžasná. Dokáže popisovať tie najobyčajnejšie veci v živote grandióznym spôsobom: rovnako ako tie pozitívne ľudské pocity a zážitky, tak i tie negatívne. Nestáva sa mi často, že ma písané slovo natoľko pohltí, aby som sa nemohla odtrhnúť od strany. Pri ňom sa mi to však stalo.

Švantner je majster v zobrazovaní vnútorného sveta človeka. Aj v obyčajných poviedkach dokáže vykresliť reálne charaktery, ktoré stavia do ťažkých, niekedy až nemožných situácií. Rád sa pohráva aj s myšlienkami morálky, ale tu sa stotožňujem s názorom iných literátov: Švantner je aj v próze básnikom, a v lyrike je povolené všetko. Nejde mu o to, aby propagoval imorálne správanie. 

Kniha Dáma obsahuje 5 poviedok z pera tohto autora. Už po prvých dvoch príbehoch som vedela, že tento autor sa zaradí medzi mojich obľúbencov spomedzi slovenskej prózy. V minulosti som od neho čítala aj krátke poviedky MalkaAťka (tiež odporúčam), ale tie sú dosť odlišného rázu. Sú veľmi mystické, tajomné, miestami až desivé. Ale taký je tento autor – z každého rožka využíva troška.

Poviedka Dáma je prvou v poradí v danej knižke. Rovnako ako väčšina jeho poviedok (z mojej skúsenosti) končí sa otvorene: čitateľ si nie je úplne istý koncom a pointou príbehu. Taktiež koniec príbehu zanechá v čitateľovi akúsi zmes nepokoja. Nie je to typ príbehu, ktorý si prečítam a koniec. Nie. Donúti človeka premýšľať nad zmyslom a pointou konca poviedky. Práve tento aspekt sa mi na jeho tvorbe páči.

Švantner popisuje v svojich poviedkach ľudské sklamania, zradu, stratu, morálne konflikty. Nevyhýba sa ani motívu lásky. Ľudské vnútro hlavných postáv má do detailov premyslené. Jeho postavy sú uveriteľné, ľudské, konajú na základe svojho predvedčenia. Autor sa rád vo svojich poviedkach venuje aj vojnovej tematike, čo zanechá v človeku zmiešané pocity. Dalo by sa povedať, že posolstvo jeho príbehov je nadčasové, aj keď niektoré jeho poviedky sa týkajú 2. sv. vojny. 

Švantner je majster aj v opisoch prírody a prírodných javov. Nevravím, že je práve naturalista alebo úplný lyrik, no jeho popis prírody sa mi veľmi páči. Dokáže prostredníctvom slov v človeku vyvolať hlboký pokoj, harmóniu a pocit domova. Dosť oceňujem aj jeho využívanie náboženského motívu v tejto knihe. 

Keďže každá poviedka pojednáva o inej téme, nemôžem v recenzii podrobne analyzovať toto dielo. Ale na Švantnera mám rozhodne iba pozitívny názor.

Hodnotenie: 9/10

P. S. Je možné, že sa v budúcnosti pustím do jeho románu Nevesta hôľ, takže tu môžete potom čakať aj príslušnú recenziu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Nic Sheff - Tweak (Pod vplyvom)

Brilantná kniha, úprimné priznanie, srdcervúci príbeh, filozofická a psychologická bomba.  Takto by som vo veľkej stručnosti opísala knihu  Tweak (Pod vplyvom pozn.1 )  od Nica Sheffa. Je to knižka, ktorá bola vydaná v angličtine a nenájdete ju v SK ani v CZ jazyku. Je to podľa mňa veľká škoda, ale pokiaľ máte úroveň angličtiny B1 - B2, určite siahnite po tejto knihe. Btw, toto bude asi dlhšia recenzia ako zvyčajne, takže ju rozdelím na niekoľko prehľadnejších častí. VÝBER KNIHY Ako som sa dostala vôbec k tejto knihe, ktorú nemožno nájsť v slovenskej knižnici a neexistuje žiaden jej preklad? Vďaka filmu. Možno ste postrehli, že v roku 2018 vyšiel film  Beautiful boy  v hlavnej úlohe s Timotheem Chalametom. Film bol nakrútený podľa rovnomennej knihy, ktorú napísal David Sheff (usudzujete správne - reálny otec Nica Sheffa). Kniha  Tweak  opisuje ten istý príbeh, ale z Nicovho pohľadu. O vnímaní situácie jeho otcom sa tu dozvedáme pramálo, preto pomýšľam na kúpu knihy  Beautiful boy . 

Minirecenzia: Alexandra Christo - To kill a kingdom

Obálka tejto knihy a premisa príbehu ma už dávnejšie dostali. Milujem morské príbehy a enemies-to-lovers romániky vo fantasy žánri, a táto kniha sľubovala oboje. ♥️   O čom to je? Príbeh je rozprávaný z pohľadu morskej sirény Liry a ľudského princa Eliana. Ona je dcérou krutej morskej kráľovnej, ktorá ju od malička učila byť nemilosrdnou a prikázala jej loviť srdcia princov, z ktorých ako siréna čerpá silu. Elian zase nie je typický princ: je to skôr pirát-pomstiteľ brázdiaci moria, vraždiaci nebezpečné sirény, ktoré lákajú námorníkov a iných princov do mora. Obaja hrdinovia sú odhodlaní zničiť toho druhého a celú (pre nich) nepriateľskú rasu. Avšak Lira urobí chybu za ktorú ju kráľovná potrestá tým, že ju premení na človeka a nechá uprostred oceánu. Elian ju nájde a zachráni, no poďakovania sa od Liry nedočká. Čoho sa dočká a čo sa udeje? To si prečítajte sami!🤫😍 To kill a kingdom je rozhodne originálne fantasy, ktoré chytí hneď od prvej strany. Nie sú tam skoro žiadne