Preskočiť na hlavný obsah

Suzanne Collins - Balada o hadoch a vtáčatkách

    Knižná trilógia Hry o život si získala moje srdce ešte v počiatkoch svojej slávy. Už pred niekoľkými rokmi som sa stala vernou fanúšičkou písania Suzanne Collinsovej, a táto kniha ma len utvrdila v tom, že vie stále majstrovsky písať a vtiahnuť čitateľa do deja. 

    Keď som sa dozvedela o príprave tejto knihy, veľmi som sa potešila. Najprv som si chcela počkať na slovenský preklad, pretože veľmi nesúhlasím s doslovným prekladom mien postáv, ktoré robia v českých prekladoch, napr. Hurikán, Routa, Cetkie atď. Vie to byť veľmi rušivé, ale nakoniec som si povedala, že sa mi čakať do decembra nechce, a tak som si kúpila českú verziu (ktorá je mimochodom prekvapivo super spracovaná, skoro žiadne preklepy som nepostrehla, má krásnu obálku a text nie je na sebe natlačený). A neľutujem.

    Musím sa priznať, že napriek môjmu fangirlingu a tešeniu sa na tento príbeh, som mala isté pochybnosti a brala som tento prequel s rezervou. Väčšinou sa totiž prequely nevedia vyrovnať pôvodnej knihe alebo knižnej sérii. Originálny nápad sa vytratí a autori často iba profitujú na pôvodnej myšlienke, ktorá im priniesla úspech. Balada o hadoch a vtáčatkách však predčila všetky moje očakávania a zodpovedala množstvo otázok, ktoré ste si aj vy ako fanúšici určite dlho kládli.

    Hlavnou postavou celého príbehu je starý "dobrý" známy Corolianus Snow, ktorého sme tak nenávideli v Hrách o život. Myslela som si, že sa s ním nestotožním a že už kvôli svojim predsudkom budem fandiť skôr jeho nepriateľom. Avšak Collinsová sa ukázala ako skvelá rozprávačka a psychologička. Prostredníctvom jeho rozprávania sme spoznali všetky Snowove pohnútky a tajné priania, jeho detstvo a slabiny. Videli sme ho v toľkých rôznych pozíciách: v roli zlatokopa, hrdinu, zradcu, vraha, priateľa, milenca a milovníka rodiny. Nie je možné, aby ste si ho aspoň trochu neobľúbili (najmä v prvých 2/3 knihy). Veľmi ma zaujali všetky jeho myšlienkové pochody a psychológia nielen jeho, ale i iných postáv. Verila som im všetko, čo robili, aj motiváciu ich činov.


    Okrem Snowa sú tu hlavnou témou 10. Hry o život, ktoré sú akýmsi experimentom v mnohých oblastiach. Napr. prvýkrát tu vyvolení majú trénerov. Okrem Snowa sa trénermi stávajú aj niektorí jeho vplyvní spolužiaci. Čo však Corolianus určite nečakal je, že mu pridelia dievča z 12. zaostalého kraja. Odtiaľto príbeh naberá spád a stáva sa veľmi pútavým. Chválim tiež zmenenú optiku príbehu: v Hrách o život vidíme, čo hry robia z detí, ako ich prežívajú a pod. Tu vidíme ako ich prežívajú tréneri a zvyšok Kapitolu. Jednou z najzaujímavejších postáv je tu určite Lucy Gray Bairdová, ktorej osobnosťou vám bude dlho záhadou.

    Ako pravý fanúšik veľmi oceňujem, že sme dostali odpovede na otázky, napr. ako prebiehala prvá vojna, ako vznikli hry, v čom boli odlišné od tých Katnissiných, ako sa utvárala mentalita Kapitolu a jeho bezcitných obyvateľov a mnohé ďalšie veci. Na to, že ide o young adult knihu, obsahuje veľmi veľa filozofických a teoretických otázok o ľudskej povahe, o vojne, o láske, o hrách. Prinúti vás premýšľať.

    Nebudem preháňať, keď poviem, že knihu som doslova hltala (musela som sa brzdiť, pretože sa mi nechcelo lúčiť s príbehom). Zrejme je to kvôli mojej láske k tejto sérii, ale určite za to môže aj    rozprávačský talent Collinsovej a jej uveriteľné postavy. Príbehu nechýba množstvo zvratov a každá kapitola vás navnadí na tú ďalšiu a tú ďalšiu. Dá sa povedať, že sa ani chvíľu nenudíte a dlho netušíte, ako vôbec kniha skončí. Možno si na začiatku myslíte, že to viete, ale zrejme ste veľmi ďaleko od pravdy, alebo trafíte iba kúsok skladačky. A ak si myslíte, že celá kniha sa venuje iba hrám, ste na omyle. Ponúka omnoho širší záber udalostí.


    Na rozdiel od Hier o život mi táto kniha príde o niečo vyspelejšia. Samozrejme, nájdeme tu aj tínedžerské prvky (predsa len Snow tu má iba 18), zobrazuje sa tu občas istá naivita a rýchle zaslepenie láskou a pod. Ale celkové posolstvo knihy, jej ukončenie a príbeh mi prišli v niektorých aspektoch hodnotnejšie a rozhodne si myslím, že dospelých ľudí by bavila aspoň ako oddychovka. Autorka určite ako rozprávačka vyspela a nenapísala príbeh len tak "pre zisk".

    Názov knihy mi spočiatku prišiel veľmi dlhý a zvláštny. Po prečítaní príbehu som však veľmi rýchlo pochopila, že úplne zodpovedá jadru a myšlienke knihy. Motívy hadov, vtákov a tragických koncov sú tu prítomné nespočetne veľakrát. Za príjemné ozvláštnenie príbehu považujem využívanie mnohých piesní. Pre niekoho je to možno niečo odradzujúce, ale mne to do konceptu veľmi zapadlo. 

    Keď už som pri rozoberaní detailov a špecifík tejto knihy, určite vám pri jej čítaní neunikne prepojenie s antickou literatúrou. Bolo prítomné v mnohých aspektoch už v pôvodnej trilógii. Ale v tejto knihe je to už na vyššom leveli, a musím úprimne povedať, že mi to miestami až trochu prekážalo. Všetci Snowovi spolužiaci majú napríklad antické mená, ako Festus, Arachné, Sejanus, Lysistrata. Je ťažko uveriteľné, že by všetci Kapitolčania vyberali takéto extravagantné mená (najmä, keď sa Snow i jeho vrstevníci narodili ešte pred ustanovením Hier o život). Plus v príbehu sa vyskytuje neskutočné množstvo postáv a tie české preklady (Pájka, Žnec, Anýzie, Duban) veľmi nepomáhali. Takže som sa miestami strácala. Ale je to iba detail.

Fanart na Coroliana 

    Rozhodne vás v knihe poteší objavenie minimálne jednej známej postavy: Tigris. Nebudem však prezrádzať jej rolu v príbehu, ale je tu dosť podstatnou postavou. Ďalšou vecou, ktorú ako fanúšici oceníte, je návrat do 12. kraja (ale nepoviem na ako dlho, akým spôsobom a prečo). Iba vás chcem navnadiť a určite to chcete zistiť sami. 

    Čo sa týka posledných 50 strán, príbeh tu pripomína tak trochu detektívku, takže ak máte radi tento žáner, prídete si na svoje. Taktiež ukončenie príbehu je tak trochu mrazivé a nečakané. Collinsová dokázala ponechať cliffhanger a miesto pre ďalší príbeh, keby sa chcela k nemu vrátiť. Ale zároveň je koniec uspokojivý a dostatočný. Neviem, čo viac k tomu dodať (najmä, aby som nespoilovala).

Záver:
Prečítanie tejto knihy neľutujem. Kniha ma neskutočne bavila, určite mi ostane v pamäti v pozitívnom zmysle a budem nad ňou ešte pár dní premýšľať. Myslím si, že poteší aj ľudí, ktorí nie sú skalopevnými fanúšikmi pôvodnej série, avšak tých pravých fanúšikov poteší extrémne. Rozhodne plánujem re-reading, keď vyjde aj film (alebo viac filmov, neviem v akom štádiu to je). Nevravím, že kniha je dokonalá ako pôvodná trilógia (predsa len tu si niektoré postavy nemôžete na 100% obľúbiť), ale rozhodne jej nerobí hanbu. Takže, ešte záverečné slovo: "Nechť vás vždy provází štěstěna."

Fanart na Lucy Gray 

Hodnotenie: 8,5/10


Autor: Cherie

P. S. Kľudne mi napíšte do komentáru vaše dojmy z knihy alebo čokoľvek o Hunger games svete :)


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Nic Sheff - Tweak (Pod vplyvom)

Brilantná kniha, úprimné priznanie, srdcervúci príbeh, filozofická a psychologická bomba.  Takto by som vo veľkej stručnosti opísala knihu  Tweak (Pod vplyvom pozn.1 )  od Nica Sheffa. Je to knižka, ktorá bola vydaná v angličtine a nenájdete ju v SK ani v CZ jazyku. Je to podľa mňa veľká škoda, ale pokiaľ máte úroveň angličtiny B1 - B2, určite siahnite po tejto knihe. Btw, toto bude asi dlhšia recenzia ako zvyčajne, takže ju rozdelím na niekoľko prehľadnejších častí. VÝBER KNIHY Ako som sa dostala vôbec k tejto knihe, ktorú nemožno nájsť v slovenskej knižnici a neexistuje žiaden jej preklad? Vďaka filmu. Možno ste postrehli, že v roku 2018 vyšiel film  Beautiful boy  v hlavnej úlohe s Timotheem Chalametom. Film bol nakrútený podľa rovnomennej knihy, ktorú napísal David Sheff (usudzujete správne - reálny otec Nica Sheffa). Kniha  Tweak  opisuje ten istý príbeh, ale z Nicovho pohľadu. O vnímaní situácie jeho otcom sa tu dozvedáme pramálo, preto pomýšľam na kúpu knihy  Beautiful boy . 

František Švantner - Dáma a iné poviedky

Tentoraz sa budem v recenzii venovať slovenskej tvorbe, a to (pre niektorých menej známemu) autorovi – Františkovi Švantnerovi. Počas vysokoškolského štúdia sme ho mali v osnovách a v odporúčanej literatúre. Nechápala som prečo, až kým som sa nezačítala do jeho úžasných príbehov „ako zo života“. Švantner je rozhodne autor, ktorý narába s písaným slovom rovnako obratne ako kováč s nákovou. Jeho štylistika a skladba viet je úžasná. Dokáže popisovať tie najobyčajnejšie veci v živote grandióznym spôsobom: rovnako ako tie pozitívne ľudské pocity a zážitky, tak i tie negatívne. Nestáva sa mi často, že ma písané slovo natoľko pohltí, aby som sa nemohla odtrhnúť od strany. Pri ňom sa mi to však stalo. Švantner je majster v zobrazovaní vnútorného sveta človeka. Aj v obyčajných poviedkach dokáže vykresliť reálne charaktery, ktoré stavia do ťažkých, niekedy až nemožných situácií. Rád sa pohráva aj s myšlienkami morálky, ale tu sa stotožňujem s názorom iných literátov: Švantner je aj v próze b

Minirecenzia: Alexandra Christo - To kill a kingdom

Obálka tejto knihy a premisa príbehu ma už dávnejšie dostali. Milujem morské príbehy a enemies-to-lovers romániky vo fantasy žánri, a táto kniha sľubovala oboje. ♥️   O čom to je? Príbeh je rozprávaný z pohľadu morskej sirény Liry a ľudského princa Eliana. Ona je dcérou krutej morskej kráľovnej, ktorá ju od malička učila byť nemilosrdnou a prikázala jej loviť srdcia princov, z ktorých ako siréna čerpá silu. Elian zase nie je typický princ: je to skôr pirát-pomstiteľ brázdiaci moria, vraždiaci nebezpečné sirény, ktoré lákajú námorníkov a iných princov do mora. Obaja hrdinovia sú odhodlaní zničiť toho druhého a celú (pre nich) nepriateľskú rasu. Avšak Lira urobí chybu za ktorú ju kráľovná potrestá tým, že ju premení na človeka a nechá uprostred oceánu. Elian ju nájde a zachráni, no poďakovania sa od Liry nedočká. Čoho sa dočká a čo sa udeje? To si prečítajte sami!🤫😍 To kill a kingdom je rozhodne originálne fantasy, ktoré chytí hneď od prvej strany. Nie sú tam skoro žiadne