Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Witold Szablowski - Vrah z mesta marhúľ

"Každý Turek je takým mostom."

Keďže VRAH Z MESTA MARHÚĽ bola moja prvá absyntovka, musím zdieľať svoj názor na knihu ako takú, i všeobecný názor na reportážnu literatúru od vydavateľstva Absynt.
Prečo som si vybrala práve túto knihu ako moju prvú absyntovku? Krajiny blízkeho východu ma vždy zaujímali, neviem vysvetliť prečo. Premýšľaľa som ešte nad knihou Kníhkupec z Kábulu, ale nakoniec som si zvolila túto o Turecku, a neľutujem.
Musím uznať, že táto kniha je neskutočne dobre napísaná, pohltí vás plynulý štýl autora, kniha obsahuje množstvo zákulisných informácií o Turecku a živote obyčajných ľudí tam. Hovorí o rozpoltenosti Turecka, ktorého pobrežie je moderné, i o srdci Turecka, ktoré je ťažko konzervatívne a ženy v ňom nemajú ľahký život. Hovorí o zvykoch a tradíciách, o dôležitých ľuďoch z ich histórie, o náboženstve, o biede, o migrantoch a kultúre. Toto všetko musí človek ovládať, aby aspoň trochu pochopil ich mentalitu a pozíciu vo svete.
Kniha sa číta ľahko, pretože je zaujímavá a písaná spôsobom reportáží (neobsahuje zdĺhavé opisy ako beletria), ale ťažko v tom zmysle, že pojednáva o zložitých témach a smutných osudoch konkrétnych ľudí. Samostatná kapitola je tu venovaná napr. príbehu muža, ktorý kedysi spáchal atentát na pápeža Jána Pavla II. Kniha vám ukáže realitu tureckej politiky, realitu ľudí na východe, mnohé témy sú rozoberané z rôznych pohľadov obyčajných ľudí i odborníkov. Autor naozaj spoznal množstvo rôznych ľudí - novinárov, advokátov, doktorov, prostitútky, obchodníkov i obyčajných ľudí. Všetko dopĺňajú autorove komentáre a vsuvky.
Knižka vás poučí, prekvapí, zhrozí, párkrát pobaví a veľmi chytí za srdce. Splnila všetky moje očakávania a určite ma oslovil štýl reportážnej literatúry, takže onedlho siahnem po ďalšej knihe z edície. Možno práve po tom Kníhkupcovi. Takže vydavateľstvo Absynt - ohromili ste ma a zistila som, že reportážna literatúra je skvelá.
Jedno mínus by som ale predsa len našla. Občas by sa hodili nejaké fotky na ilustráciu, keďže sa tam jednalo o skutočných ľudí. Človek by si lepšie predstavil ich vzhľad i vzhľad malých dediniek a mestečiek. Pretože človek, ktorý predtým o Turecku vôbec nič nevedel, by si len ťažko predstavoval niektoré ich špecifické veci napr. z oblečenia.

Citát o rozpoltenosti Turecka: "Každý Turek tisíckrát denne krúži medzi tradíciou a modernosťou, klobúkom a čarčafom, mešitou a diskotékou, medzi Európskou úniou a averziou k nej." 
-Witold Szablowski


Moje hodnotenie: 9/10


P.S. Obálky edície sú podľa mňa skvele navrhnuté. Posielam pochvalu ich grafikovi.

Autor: Cherie

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Nic Sheff - Tweak (Pod vplyvom)

Brilantná kniha, úprimné priznanie, srdcervúci príbeh, filozofická a psychologická bomba.  Takto by som vo veľkej stručnosti opísala knihu  Tweak (Pod vplyvom pozn.1 )  od Nica Sheffa. Je to knižka, ktorá bola vydaná v angličtine a nenájdete ju v SK ani v CZ jazyku. Je to podľa mňa veľká škoda, ale pokiaľ máte úroveň angličtiny B1 - B2, určite siahnite po tejto knihe. Btw, toto bude asi dlhšia recenzia ako zvyčajne, takže ju rozdelím na niekoľko prehľadnejších častí. VÝBER KNIHY Ako som sa dostala vôbec k tejto knihe, ktorú nemožno nájsť v slovenskej knižnici a neexistuje žiaden jej preklad? Vďaka filmu. Možno ste postrehli, že v roku 2018 vyšiel film  Beautiful boy  v hlavnej úlohe s Timotheem Chalametom. Film bol nakrútený podľa rovnomennej knihy, ktorú napísal David Sheff (usudzujete správne - reálny otec Nica Sheffa). Kniha  Tweak  opisuje ten istý príbeh, ale z Nicovho pohľadu. O vnímaní situácie jeho otcom sa tu dozvedáme pramálo, preto pomýšľam na kúpu knihy  Beautiful boy . 

František Švantner - Dáma a iné poviedky

Tentoraz sa budem v recenzii venovať slovenskej tvorbe, a to (pre niektorých menej známemu) autorovi – Františkovi Švantnerovi. Počas vysokoškolského štúdia sme ho mali v osnovách a v odporúčanej literatúre. Nechápala som prečo, až kým som sa nezačítala do jeho úžasných príbehov „ako zo života“. Švantner je rozhodne autor, ktorý narába s písaným slovom rovnako obratne ako kováč s nákovou. Jeho štylistika a skladba viet je úžasná. Dokáže popisovať tie najobyčajnejšie veci v živote grandióznym spôsobom: rovnako ako tie pozitívne ľudské pocity a zážitky, tak i tie negatívne. Nestáva sa mi často, že ma písané slovo natoľko pohltí, aby som sa nemohla odtrhnúť od strany. Pri ňom sa mi to však stalo. Švantner je majster v zobrazovaní vnútorného sveta človeka. Aj v obyčajných poviedkach dokáže vykresliť reálne charaktery, ktoré stavia do ťažkých, niekedy až nemožných situácií. Rád sa pohráva aj s myšlienkami morálky, ale tu sa stotožňujem s názorom iných literátov: Švantner je aj v próze b

Recenzia: Andy Weir - Marťan

Marťana som si chcela prečítať veľmi dlho, už odkedy som videla trailer na film (nesúďte ma, určite nie som jediná čo sa dostane k niektorým knihám cez propagáciu filmu). No a keďže odmalička ma bavia príbehy vo vesmíre, NASA projekty a podobné veci, siahla som po nej a neľutujem. Krátke sumárum: Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy "ľudský faktor" so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr.  Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka s