Preskočiť na hlavný obsah

Recenzia: Arturo Pérez-Reverte - Krátke dni na zabíjanie

Okrem tureckej kultúry som fascinovaná aj inými južanskými národmi. Patrí do nich aj Španielsko a celkovo španielčina, ktorá mi pripadá ako veľmi elegantný a krásny jazyk. Vďaka tomuto môjmu záujmu som siahla po knihe od španielskeho autora a neoľutovala som. 
Kniha Krátke dni na zabíjanie hovorí o španielskom agentovi Falcóovi, ktorý pracuje pre tajnú službu krátko pred 2. svetovou vojnou, kedy sa Španielsko zmietalo v občianskej vojne. Príbeh je kombináciou reálnych dejín a fikcie, takže je určite z mnohých ohľadov poučná. Dozvedela som sa z nej o španielskej občianskej vojne oveľa viac, než by som sa kedy naučila na dejepise. 

Falcó je sukničkársky typ hrdinu a neobľubovala som ho po celý čas čítania. Jeho chladné srdce, vycvičené necítiť výčitky pri vraždách, ma miestami dosť iritovalo. Na druhej strane pôsobí realisticky. 
Kniha začína dosť chaoticky, najmä pokiaľ o španielskej histórii nič neviete. Zmes mnohých tajných služieb, z ktorých každá slúži niekomu inému, a opis mnohých strán a ich príslušníkov ako napr. syndikatisti, karlisti, falangisti, socialisti, atdˇ. Trvá, kým si čitateľ uvedomí prepojenia a ciele týchto skupín. Potom sa dá kniha vcelku dobre užiť. 
Príbeh ma celkom zaujal, ale nemôžem povedať, že je to z toho najlepšieho, čo som kedy čítala. Koniec knihy je dosť otvorený a chýba mu akási gradácia, pretože v poslednej štvrtine knihy dôjde k istému nečakanému zvratu. (Nemôžem spoilovať). 
Pokiaľ ide o jazyk autora, číta sa vcelku dobre a mnohokrát používa trefné metafory. Oceňujem jeho dôkladný opis doby a splynutie fikcie s realitou. Neviete, kde jedno končí a druhé začína. Taktiež autor veľmi dobre využíval humor, ktorý častokrát kvôli Falcoovej povahe prechádzal do flirtu. 
Knihu by som odporučila ako poučno-zábavné čítanie, ale nehľadajte v ňom nejakú extra filozofiu alebo zmysel. Byť autorom, určite by som kvôli príbehu pridala do knihy akúsi dobovú mapku, pretože hlavný hrdina sa veľmi často presúva z miesta na miesto. Ako kladnú vlastnosť diela na záver spomeniem milostný románik, ktorý preverí Falcoovu vernosť tajnej službe a vidíme ho z iného uhla. Poteší to najmä ženské pohlavie.

Celkové hodnotenie: 6,5/10


Autor: Cherie

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Recenzia: Nic Sheff - Tweak (Pod vplyvom)

Brilantná kniha, úprimné priznanie, srdcervúci príbeh, filozofická a psychologická bomba.  Takto by som vo veľkej stručnosti opísala knihu  Tweak (Pod vplyvom pozn.1 )  od Nica Sheffa. Je to knižka, ktorá bola vydaná v angličtine a nenájdete ju v SK ani v CZ jazyku. Je to podľa mňa veľká škoda, ale pokiaľ máte úroveň angličtiny B1 - B2, určite siahnite po tejto knihe. Btw, toto bude asi dlhšia recenzia ako zvyčajne, takže ju rozdelím na niekoľko prehľadnejších častí. VÝBER KNIHY Ako som sa dostala vôbec k tejto knihe, ktorú nemožno nájsť v slovenskej knižnici a neexistuje žiaden jej preklad? Vďaka filmu. Možno ste postrehli, že v roku 2018 vyšiel film  Beautiful boy  v hlavnej úlohe s Timotheem Chalametom. Film bol nakrútený podľa rovnomennej knihy, ktorú napísal David Sheff (usudzujete správne - reálny otec Nica Sheffa). Kniha  Tweak  opisuje ten istý príbeh, ale z Nicovho pohľadu. O vnímaní situácie jeho otcom sa tu dozvedáme pramálo, preto pomýšľam na kúpu knihy  Beautiful boy . 

František Švantner - Dáma a iné poviedky

Tentoraz sa budem v recenzii venovať slovenskej tvorbe, a to (pre niektorých menej známemu) autorovi – Františkovi Švantnerovi. Počas vysokoškolského štúdia sme ho mali v osnovách a v odporúčanej literatúre. Nechápala som prečo, až kým som sa nezačítala do jeho úžasných príbehov „ako zo života“. Švantner je rozhodne autor, ktorý narába s písaným slovom rovnako obratne ako kováč s nákovou. Jeho štylistika a skladba viet je úžasná. Dokáže popisovať tie najobyčajnejšie veci v živote grandióznym spôsobom: rovnako ako tie pozitívne ľudské pocity a zážitky, tak i tie negatívne. Nestáva sa mi často, že ma písané slovo natoľko pohltí, aby som sa nemohla odtrhnúť od strany. Pri ňom sa mi to však stalo. Švantner je majster v zobrazovaní vnútorného sveta človeka. Aj v obyčajných poviedkach dokáže vykresliť reálne charaktery, ktoré stavia do ťažkých, niekedy až nemožných situácií. Rád sa pohráva aj s myšlienkami morálky, ale tu sa stotožňujem s názorom iných literátov: Švantner je aj v próze b

Recenzia: Andy Weir - Marťan

Marťana som si chcela prečítať veľmi dlho, už odkedy som videla trailer na film (nesúďte ma, určite nie som jediná čo sa dostane k niektorým knihám cez propagáciu filmu). No a keďže odmalička ma bavia príbehy vo vesmíre, NASA projekty a podobné veci, siahla som po nej a neľutujem. Krátke sumárum: Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy "ľudský faktor" so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr.  Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka s